Νέα και ΚοινωνίαΔιασημότητες

Snooker αστέρι Pol Hanter - βιογραφία, τα επιτεύγματα και ενδιαφέροντα γεγονότα

Παγκόσμιο Επαγγελματικό Μπιλιάρδο ενδιαφέρον για πολλούς ανθρώπους. Είναι, επίσης, όπως και σε άλλα αθλήματα, έχει αστέρια και τα κατοικίδια ζώα τους. Σε αυτό το άρθρο θα μιλήσουμε για ένα άτομο που ονομάστηκε Pol Hanter - σκούτερ πλανητικό επίπεδο, το οποίο είναι, δυστυχώς, πολύ καιρό νεκρό. Αλλά βιογραφία του εφιστά την προσοχή σε αυτήν την ημέρα.

Η γέννηση και τα πρώτα βήματα στο άθλημα

Pol Hanter γεννήθηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο (Yorkshire, Λιντς) 14, Οκτωβρίου, 1978. Από μικρή ηλικία το μέλλον κύριο σύνθημα άρεσε να περνούν πολλές ώρες πίσω από ένα τραπέζι μπιλιάρδου. Ήδη στην ηλικία των δώδεκα ήταν σε θέση να γίνει ένας πολύ επιτυχημένος παίκτης στο κατώτερο επίπεδο.

Το μεγαλύτερο επίτευγμα, το οποίο ήταν σε θέση να φθάσουν ήρωα μας σε ερασιτεχνικό επίπεδο, ήταν η συμμετοχή στον τελικό του πρωταθλήματος του Ηνωμένου Βασιλείου για τους συμμετέχοντες ηλικία των 18, όπου έχασε ένα θρυλικό πλέον σνούκερ παίκτης Stephen Lee, και κατέλαβε την πρώτη θέση στο τουρνουά που ονομάζεται Pontins αστέρι του μέλλοντος για τους παίκτες έως 16 ετών. Επίσης Hanter Πολ ήταν ο νικητής δύο φορές Λέστερ Τζούνιορ Γενικός διαγωνισμός.

Η μετάβαση στην επαγγελματική

Στη ζωή ενός Άγγλου και την ανάπτυξη του ως μπιλιάρδου σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν οι άνθρωποι σαν Dzhimmi Michchi και Dzho Dzhonson. Είναι χάρη στο καλοκαίρι του 1995, Πολ Hanter έγινε επαγγελματίας παίκτης σνούκερ.

Μόλις τέσσερις μήνες μετά την έναρξη της καριέρας του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα του νεαρού άνδρα ήταν σε θέση να παράγει μια αίσθηση στο πρωτάθλημα Ηνωμένο Βασίλειο, όπου νίκησε Αλάνα Makmanusa, ο οποίος ήταν εκείνη την εποχή στην έκτη θέση της κατάταξης. το σκορ ήταν 9-4 υπέρ των νέων ταλέντων.

επιτυχημένο συγκρότημα

Ακολούθησε ένα ακόμη λαμπρό θρίαμβο. Στα προημιτελικά του τουρνουά Regal Welsh Open Hanter Πολ νίκησε τον Stephen Hendry, αλλά σε ημι-τελική μάχη έχασε από τον John Parrott. Μετά από αυτό, κατά τη διάρκεια της περιόδου των νέων ταλέντων από την Λιντς δύο φορές στο ένα δέκατο έκτο του διαγωνισμού, η οποία του επέτρεψε να καταλάβει τελικά την 78η θέση στον κατάλογο αξιολόγησης από τους καλύτερους παίκτες σνούκερ στον κόσμο. Ένα τέτοιο επίτευγμα σε τόσο νεαρή ηλικία μπορεί να καυχηθεί όχι κάθε μπιλιάρδου παίκτης στην ιστορία του αθλήματος.

Συνεχίζεται αγώνα

Η επόμενη εποχή ο Άγγλος ήταν σε θέση να αποδείξει όλα τα σκεπτικιστές ότι την περσινή επιτυχία του δεν ήταν κάποιο παράλογο ατύχημα. Κατάφερε να φτάσει στα προημιτελικά του πρωταθλήματος της Μεγάλης Βρετανίας και αυξήθηκε και πάλι στην κατάταξη, έχει μια θέση στην 43η γραμμή.

Κατά την περίοδο 1997-1998 Pol Hanter ήταν ανάμεσα στους 16 καλύτερους παίκτες του τουρνουά Grand Prix, αλλά μετά ότι η καριέρα του έχει έρθει μια μικρή ανάπαυλα μέχρι, μέχρι που ήρθε στην πόλη της Newport. Υπάρχουν Hunter για άλλη μια φορά έξοχα ενήργησε στο Regal Welsh Open. Για άλλη μια φορά, νεαρός παίκτης σνούκερ βελτιωθεί τα προηγούμενα επιτεύγματά του. Αυτή τη φορά ήταν σε θέση να νικήσει τον Steve Davis, Nigel Bond, Αλάνα Makmanusa, Peter Ebdon. Και στην τελική είχε να αγωνιστεί με τον John Higgins. Hunter ήταν σε θέση να κερδίσει τον αντίπαλό σας με σκορ 9 - 5 και να λάβει τον πρώτο τίτλο του στο σνούκερ στην κατηγορία των ενηλίκων. Επίσης, ο νέος νικητής πήρε μια επιταγή για $ σε 60 000 λίρες Αγγλίας, η οποία εκείνη την εποχή ήταν ένα εντυπωσιακό βραβείο.

Αστέρι της Αρένας

Μετά από ένα τέτοιο θρίαμβο του ήρωα μας απευθύνεται και πάλι το Regal Welsh Open και έφτασε τα όγδοο τελικό. Ως εκ τούτου, ήταν στην 24η θέση της παγκόσμιας πίνακα. Και ακόμη, παρά το γεγονός ότι ο Άγγλος για τρίτη φορά απέτυχε να προκριθεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, αν και το παιχνίδι του είναι απολύτως σεβαστά εμπειρογνωμόνων και την αγάπη του κοινού. Την ίδια χρονιά, ο Παύλος αναγνωρίζεται ως ο καλύτερος νέος παίκτης της σεζόν, η οποία συνέβαλε τα μέγιστα στην ημι-τελικό του φημισμένου τουρνουά Liverpool Victoria Πρωτάθλημα Ηνωμένο Βασίλειο.

συνέχισε την καριέρα

Hanter Pol, του οποίου η βιογραφία είναι γεμάτη από πολύ φωτεινό παραστάσεις, κατέλαβε την πρώτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο το 1999. Ωστόσο, στον πρώτο γύρο έχασε στον ενδεχόμενο πρωτοπόρο Stephen Hendry με σκορ 10: 8. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της εποχής, όπως ο Βρετανός ήταν σε θέση να γίνει η δωδέκατη στον κόσμο. Αλλά μορφή του Παύλου είναι κακή. Είναι συχνά επικριθεί για το γεγονός ότι δεν έχει γίνει καλά εστιασμένη κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού πάρα πολύ χρόνο σε μια ποικιλία της ψυχαγωγίας, και όχι μια εξουθενωτική και επίμονη εκπαίδευση. Παρά το γεγονός ότι οι δυνατότητες των παικτών ήταν πολύ υψηλό, ένα χρόνο αργότερα έπεσε στο 14ο θέση κατάταξης.

Επιστροφή και νίκη

Σαφώς, ο Παύλος έλαβε υπόψη τη ρητή κριτική και άρχισε και πάλι να ενισχύσει τη θέση της. Ήταν ακόμη σε θέση να πάει στο Welsh Open τελικό, αλλά ο Ken Doherty ήταν ασυναγώνιστη. Αυτό ακολουθήθηκε από τους ημιτελικούς της βρετανικής και της Σκωτίας πρωταθλήματα, το ένα τέταρτο της τελικής Grand Prix της Κίνας και του τουρνουά.

Το 2001, Pol Hanter, έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό με το όνομα του Benson & Hedges Masters. Στο 1/8 τελικό νίκησε τον φίλο του Metyu Stivensa. Στη συνέχεια, ακολούθησε η νίκη με σκορ 6-3 επί Peter Ebdon στο ένα τέταρτο τελικό. Στα ημιτελικά, είχε επίσης ηττηθεί Stiven Χέντρι.

Ο τελικός αγώνας αποδείχθηκε ότι ήταν πολύ δραματική. Κυνηγός έχασε Fergal O'Brien 2-6, αλλά στο τέλος ήταν σε θέση να κάνει μια τρελλή εξόρμηση και τελικά να νικήσει τον αντίπαλό σας. Εκτός από τον τίτλο του Άγγλος για να προσθέσετε το βραβείο για το υψηλότερο διάλειμμα και πήγε στο σπίτι με ένα βραβείο των $ 185 χιλιάδες λίρες. Περίοδος ο παίκτης τελειώνει στις 9 γραμμή της αξιολόγησης.

Το 2002, ο Παύλος άλλη μια φορά κέρδισε το Masters τουρνουά. Λόγω αυτού, έγραψε το όνομά του στην ιστορία του τρίτου μετά Cliff Thorburn και Stephen Hendry, ο οποίος είχε την τύχη να γίνει δύο φορές Masters νικητής. Κατά την ίδια περίοδο ο Άγγλος κέρδισε το British Open, νικώντας στον τελικό αγώνα Ιάνα Makkaloha.

Ως αποτέλεσμα αυτών των παρεμβάσεων Pol Hanter, σνούκερ για το οποίο ήταν έργο της ζωής του, ήταν σε θέση να αποδείξει σε όλους ότι είναι σε θέση να πολύ. Το ποσό του βραβείου κατά το χρόνο ανήλθαν σε μισό εκατομμύριο λίρες, και μπροστά του να περιμένει για ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2003 Βρετανοί χτυπάει Αλί Κάρτερ, Metyu Stivensona και ο Πέτρος Ebdon, ο οποίος την εποχή εκείνη υπερασπίστηκε τον τίτλο του. Ο Παύλος έφτασε στους ημιτελικούς, όπου έχασε σε μια πικρή αγώνα για να Ken Doherty. Ωστόσο, ένα τέτοιο αποτέλεσμα επέτρεψε Hunter για να γίνει η τέταρτη στην παγκόσμια κατάταξη.

Στην εποχή του Paul 2003/2004 θα μπορούσε μόνο μία φορά για να κερδίσει το τουρνουά. Αυτό συνέβη στο πρωτάθλημα Masters, όπου ήταν σε θέση να περάσει την αδιάλλακτη Ronnie O'Sullivan. Την ίδια στιγμή ένας Άγγλος κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού έχασε, αλλά ακόμα έσπασε την αντίσταση του αντιπάλου προς όφελός τους. Επιπλέον, Hunter κέρδισε το τουρνουά German Open, το οποίο δεν δίνει πόντους κατάταξης.

Το 2004, ο Paul και η φίλη του ήταν παντρεμένος στο νησί της Τζαμάικα. Το δημοφιλές περιοδικό «Hello» που έλαβε από ένα ζευγάρι το αποκλειστικό δικαίωμα να δημοσιεύσει φωτογραφίες του γάμου τους.

τραγωδία

Περίοδος 2004/2005 αποδείχθηκε ότι ήταν μια καταστροφή για τους Βρετανούς. Αυτό είναι κατανοητό, γιατί είχε μάθει ότι είχε καρκίνο. Ο επικεφαλής της Παγκόσμιας Snooker σύνδεσης και την τότε τρέχουσα παγκόσμια πρωταθλήτρια εξέφρασαν την υποστήριξή τους για ένα άρρωστο αθλητή.

Στο τέλος του Δεκεμβρίου 2005, η σύζυγος του Παύλου Lindsey γέννησε μια κόρη, που πήρε το όνομα της Ivy Rose. Ένα τέτοιο γεγονός στη ζωή της οικογένειας ενέπνευσε τον Άγγλο για την καταπολέμηση της ασθένειας, και είπε ότι ήταν πρόθυμος να συνεχίσει τη θεραπεία. Ο ίδιος υποβλήθηκε σε μια πορεία της χημειοθεραπείας ειδικών. Ωστόσο, δεν έμελλε να κερδίσει αυτόν τον αγώνα. 9 Οκτωβρίου 2006 Pol Hanter έχασε την τελευταία φορά, και αυτή τη στιγμή η ήττα ήταν η τιμή της ζωής του. Ο αθλητής πέθανε πριν φτάσει 28ο έτος της ηλικίας του, μόλις λίγες ημέρες.

Περάστε το τελευταίο του ταξίδι ήρθε τέτοια διάσημα αστέρια του αθλητισμού στη ζωή σνούκερ, Jimmy White, Mettyu Stivens, Ronnie O'Sullivan και άλλα.

Μετά το θάνατο του νεαρού μπιλιάρδου συνεργάτες του έκανε μια πρόταση, η οποία ήταν ότι, για να αναφέρουμε odniz τουρνουά Masters προς τιμήν του. Ωστόσο, αυτή η ιδέα απορρίφθηκε από την ηγεσία του Συνδέσμου. Και, ως αποτέλεσμα της μνήμης αθλητή τιμήθηκε από τη μετονομασία του ετήσιου μη κατάταξη του τουρνουά German Open στο Paul Hunter Classics.