Αθλητισμός και FitnessΠοδόσφαιρο

Όλες οι πρωταθλητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι νικητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA για χρόνια

Ο καθένας ξέρει ότι το πιο δημοφιλές άθλημα στον κόσμο - το ποδόσφαιρο. Συλλέγει στα γήπεδα και στην τηλεόραση, τα εκατομμύρια των οπαδών και αναγκάζοντας συμπάσχουν αγαπημένες ομάδες. Ιδιαίτερη προσοχή δίνεται στο ποδόσφαιρο κατά τη διάρκεια μεγάλων τουρνουά. Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA (που συχνά αποκαλείται του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIFA ή mundiale) - η πιο φιλόδοξη διεθνή ανταγωνισμό στον αθλητισμό. Για το δικαίωμα να λαμβάνουν το τρόπαιο αγωνίζεται χώρες σε όλες τις ηπείρους του πλανήτη.

Το τουρνουά συμμετείχαν 32 μέλη που επιλέγονται για τρία χρόνια. Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA διεξάγεται κάθε τέσσερα χρόνια. Γερμανία εθνική ομάδα ποδοσφαίρου είναι ο βασιλεύοντας πρωταθλητής. Προηγούμενο Πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στη Βραζιλία. Η επόμενη θα λάβει χώρα το 2018 στη Ρωσία.

Έτσι, εξετάζοντας τα κύρια χαρακτηριστικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πάμε κατευθείαν στο κύριο θέμα του άρθρου, δηλαδή, να εξετάσει πότε και που κέρδισε το μεγάλο τρόπαιο.

Ουρουγουάη

Σχεδόν όλοι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έγινε βραβευθέντες πολλές φορές στο ποδόσφαιρο. Το 1930, η πρώτη στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIFA. Εκείνη τη στιγμή το ισχυρότερο ποδοσφαιρικό έθνος ήταν Ουρουγουάη, και θεωρήθηκε το ξεκάθαρο φαβορί. Η ομάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο, κερδίζοντας τη Ρουμανία και το Περού. Στην τελική, ήταν να συναντηθεί με την Αργεντινή. Όλες οι πρωταθλητές του ονειρικό κόσμο του ποδοσφαίρου να κρατήσει παρόμοιες εκδηλώσεις στις χώρες τους, και με ακόμα μεγαλύτερη την καταπολέμηση ζήλο για τα βραβεία. Αρχική το πρωτάθλημα για την ομάδα ήταν επιτυχής. Με το σκορ 4: 2 Ουρουγουάη νίκησε τον αντίπαλο και να λάβει ένα τρόπαιο.

Όλες οι πρωταθλητές του ονειρικό κόσμο του ποδοσφαίρου για να υπερασπιστεί τον τίτλο του σε κάθε Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA, αλλά οι Ουρουγουανοί κάνουν έτσι απέτυχε. Το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA, που κατάφεραν να κερδίσουν, πραγματοποιήθηκε το 1950 στη Βραζιλία. Στην τελική φάση του τουρνουά (από τον τρόπο, μια φορά στην ιστορία) αγωνίστηκε τέσσερις ομάδες - Ουρουγουάη, τη Βραζιλία, τη Σουηδία και την Ισπανία. Βραζιλία, η οποία ήταν το φαβορί, έχασε από την Ουρουγουάη, και τους έδωσε μια θέση.

Ιταλία

Όλες οι πρωταθλητές του παγκόσμιου ποδοσφαίρου μπορούν να ζηλεύω τον αριθμό των τίτλων της ιταλικής εθνικής ομάδας. Ήταν σε θέση να κερδίσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα τέσσερις φορές. Ο χώρος του τουρνουά στην Ιταλία επελέγη το 1934. Πάταξη στο δρόμο του στις ΗΠΑ, την Ισπανία, την Αυστρία και την Τσεχοσλοβακία, η χώρα υποδοχής ήταν σε θέση να κερδίσει το πρώτο τρόπαιο του.

Ιταλία - Παγκόσμιο Κύπελλο πρωταθλητής το 1938. FIFA World Cup πραγματοποιήθηκε στη Γαλλία. Το πιο ενδιαφέρον αγώνα ήταν ο αγώνας μεταξύ τους οικοδεσπότες και τους Ιταλούς στα προημιτελικά, όπου ο τελευταίος κέρδισε με σκορ 3: 1. Στην τελική, η Ιταλία νίκησε την Ουγγαρία και πήρε μια δεύτερη συνεχόμενη παγκόσμιο τίτλο.

Μια άλλη νίκη στο τουρνουά, η ομάδα έπρεπε να περιμένουμε για σαράντα δύο χρόνια. Το 1982, η Ισπανία έγινε ο τόπος, η οποία είναι έτοιμη για δεκαεπτά γήπεδα, η οποία την εποχή εκείνη ήταν ένα ρεκόρ. Ωστόσο, η ανακοίνωση δεν συγκεντρώθηκαν για τον τελικό αγώνα, και έναν αγώνα άνοιγμα, στην οποία συμμετείχαν από την Αργεντινή και το Βέλγιο. Η Ιταλία απέτυχε να φτάσει στον τελικό, όπου ήταν ισχυρότερη από ό, τι στη Γερμανία.

Το 2006, η ομάδα έχει καταφέρει να γίνει τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής. Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA διεξήχθη στη Γερμανία, η οποία με τιμά αντιμετώπισαν την πρόκληση αυτή. Στην τελική, η Γαλλία νίκησε την Ιταλία σχετικά με τις κυρώσεις, χάνοντας έτσι τον τίτλο.

Γερμανία (Γερμανία)

Η Γερμανία, όπως η Ιταλία, κατάφερε να κερδίσει το τρόπαιο τέσσερις φορές. Η εθνική ομάδα έχει δείξει πάντα καλό ποδόσφαιρο, αλλά το πολύ επιτυχημένο ήταν το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA το 1954, η οποία πραγματοποιήθηκε στην Ελβετία. Η μεγαλύτερη προσοχή του κοινού τράβηξε τον τελικό του τουρνουά, στο οποίο οι Γερμανοί χτύπησαν τους Ούγγρους με σκορ 3: 2.

Δεύτερον Κύπελλο Γερμανίας περίμενε είκοσι χρόνια. Το 1974, η τιμή της φιλοξενίας του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Δυτική Γερμανία έπεσε. Στον τελικό αγώνα των Γερμανών με το σκορ 2: 1 νικήσει τα ολλανδικά.

Τρεις γερμανικό πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε καλά, τερματίζοντας δεύτερος δύο φορές. Το 1990, η Ιταλία έχει δεσμευθεί να πάρει το πρωτάθλημα (δεύτερη φορά). Οι περισσότεροι θεατές εμφανίστηκε στα προημιτελικά αγώνα, όπου οι Γερμανοί ήταν σε θέση να νικήσει και πάλι τα ολλανδικά. Στη Γερμανία, η τελική διαχειρίζεται με ελάχιστη βαθμολογία νικήσει την Αργεντινή.

Το τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο που πραγματοποιήθηκε στη Βραζιλία το 2014, η γερμανική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου κατάφερε να κερδίσει για τέταρτη φορά. Αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA έχει γίνει ένα από τα πιο εντυπωσιακά στην ιστορία. Η χώρα υποδοχής δεν κατάφερε να φτάσει στον τελικό. Την σταμάτησε μόνο η Γερμανία, σπάζοντας με σκορ 7: 1. Τελευταίο παιχνίδι έγινε εναντίον της Αργεντινής. Σε μια πικρή αγώνα, σκοράροντας μόνο ένα γκολ, οι Γερμανοί ήταν σε θέση να πάρει το τέταρτο τρόπαιο τους από τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Βραζιλία

Βραζιλία - ο πρωταθλητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το οποίο ήταν σε θέση να κερδίσει τον τίτλο του πιο άλλων χωρών, δηλαδή πέντε φορές. Παγκόσμιο Κύπελλο 1958, που πραγματοποιήθηκε στη Σουηδία, έφερε στην ομάδα την πρώτη τρόπαιο του. Το πιο δημοφιλές κέρδισε τον αγώνα Βραζιλίας-ΕΣΣΔ, η οποία πρώτα κατάφερε να κερδίσει. Στην τελική, οι Βραζιλιάνοι νίκησαν τους Σουηδούς με το σκορ 5: 2.

Δεύτερος τίτλος έπρεπε να περιμένουν πολύ. Ήδη το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, που πραγματοποιήθηκε στη Χιλή, η Βραζιλία έχει φέρει ένα νέο τρόπαιο. Η ομάδα κατάφερε να φτάσει στον τελικό και να κερδίσει στην Τσεχοσλοβακία, παρεμπιπτόντως ξυλοδαρμό ερωμένη Mundial.

Βραζιλία κέρδισε το τρίτο βραβείο το 1970, στο Παγκόσμιο Κύπελλο που πραγματοποιήθηκε στο Μεξικό. Στην τελική, ήταν σε θέση να νικήσει την Ιταλία με σκορ 4: 1 και να πάρει ένα χρυσό θεά για την αιώνια αποθήκευσης.

Ξαναγεμίστε το θησαυροφυλάκιο της ομάδας τρόπαιο ήταν μόνο 24 χρόνια αργότερα. Αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο πραγματοποιήθηκε στις ΗΠΑ, όπου απαιτείται για να διαδώσει το ποδόσφαιρο. Η ομάδα στον τελικό και πάλι συναντήθηκε με την Ιταλία και την κτύπησε σε ένα πέναλτι.

πέμπτο τίτλο του πρωταθλήματος της Βραζιλίας έχει εκδοθεί το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA του 2002 στην Ιαπωνία και τη Νότια Κορέα. Στην τελική, οι Βραζιλιάνοι αντιστάθηκε στους Γερμανούς, αλλά έχασε με σκορ 0: 2.

Αργεντινή

Η ισχυρότερη ομάδα στη Νότια Αμερική κατάφερε να κερδίσει τον πρώτο παγκόσμιο τίτλο του μέχρι το 1978. Ότι η Αργεντινή ήταν η χώρα η οποία φιλοξενεί το Παγκόσμιο Κύπελλο. Για το μεγάλο γεγονός, ότι ακόμα και μερικά νέα γήπεδα έχουν κατασκευαστεί, και η ομάδα τελικά νίκησε την Ολλανδία και έχει αποκτήσει το πολυπόθητο τρόπαιο.

Δεύτερος τίτλος έπρεπε να περιμένουν πολύ. Ο τίτλος του ισχυρότερη ομάδα στον πλανήτη, η Αργεντινή έχει ήδη λάβει το 1986, στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μεξικό. Στον τελικό, η Αργεντινή κατάφερε να νικήσει τη Γερμανία.

Αγγλία

Ο πρόγονος του ποδοσφαίρου μόνο μία φορά στην ιστορία ήταν σε θέση να κερδίσει το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το 1966, η Αγγλία φιλοξένησε το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA και στον τελικό νίκησε τη Γερμανία. Στο μέλλον, η ομάδα δεν θα μπορούσε να επιτύχει και πάλι παρόμοια αποτελέσματα.

Γαλλία

Το 1998, η ενημέρωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενείται στη Γαλλία. Από τη στιγμή στο τουρνουά συμμετέχουν 32 ομάδες. Ερχόμενοι σε τελικό, η ομάδα νίκησε τη Βραζιλία, κερδίζοντας το πρώτο τους τρόπαιο.

Ισπανία

Πολλοί είναι εξοικειωμένοι με αυτή την ομάδα. Παρά το απίστευτο παιχνίδι της, η Ισπανία - Πρωταθλητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το οποίο ήταν σε θέση να πάρει το τρόπαιο μία φορά. Αυτό συνέβη στη Νότια Αφρική, όπου οι Ισπανοί στον τελικό με ελάχιστη βαθμολογία νικήσει τα ολλανδικά.