Αθλητισμός και FitnessΕξωτερική Σπορ

Raisa Πετρόβνα Smetanina - το καμάρι του σκι

Raisa Πετρόβνα Smetanina - Σοβιετική σκιέρ, πέντε φορές Ολυμπιονίκης. Επαναλαμβανόμενες πρωταθλητής της ΕΣΣΔ και του κόσμου. Έχει κερδίσει περισσότερα από 20 μετάλλια σε διάφορες αποστάσεις. Το 1993 στο Παρίσι, της δόθηκε το βραβείο «ευ αγωνίζεσθαι» για μια άξια παράδειγμα για τον αθλητισμό καριέρα του.

παιδική ηλικία

Raisa Πετρόβνα Smetanina (βλέπε φωτογραφία. Παρακάτω) γεννήθηκε στο χωριό Mohcha (Κώμη Δημοκρατία) το 1952. Οι γονείς μέλλον κτηνοτρόφοι πρωταθλητής ήταν κληρονομική.

Το κορίτσι μόλις προσαρμοστεί στην ζωή και έπεσε στην αγάπη με όλη την καρδιά τούνδρα μου, τον αέρα και μεγάλη ανοιχτούς χώρους, ηρεμία, μπλε λίμνες ... όταν ανέκτησε την ανεξαρτησία, την ειρήνη του μυαλού, η δυνατότητα να απαλλαγούμε από τη μοναξιά - σκιέρ αιώνια σύντροφος στον αγώνα για την απόσταση.

οικογένεια Smets αποτελείτο από πέντε αδέρφια: ο Ιβάν, Ilya, Gennady Fedorov, Βλαντιμίρ - και δύο αδελφές: Όλγα και τον Παράδεισο. Από την πρώιμη παιδική ηλικία, διδάχθηκαν να κάνει σκι και στην τούνδρα που ήταν το κύριο μέσο μεταφοράς. Σκι εκδοθεί, και έχει έρθει η ώρα, όταν έπεσε στα χέρια των Raisa.

Βόρεια Επικράτεια έζησε ενεργό αθλητική ζωή. Δύο διευθυντές των τοπικών σχολείων ήταν μεγάλοι θαυμαστές των αγώνων για σκι και διοργανώνονται τακτικά εκδηλώσεις για τα παιδιά, καθώς και τα γυρίσματα αυτής της ταινίας. Τα Σαββατοκύριακα, που επισκεπτόταν τακτικά μεταξύ τους και αντάλλαξαν συμβουλές, αναζητούν νέες μεθόδους κατάρτισης. Ο ενθουσιασμός τους ήταν σε θέση να ανάψει όχι μόνο τα παιδιά του σχολείου, αλλά και παιδιά από όλη την περιοχή.

Οι πρώτοι διαγωνισμοί και η εκπαίδευση

Για πρώτη φορά Ράις κέρδισε το Pechora στο κατώτερο πρωτάθλημα της δημοκρατίας. Πήρε τη δεύτερη θέση. Μετά το σχολείο Smetanina Raisa Πετρόβνα μετακόμισε στην Σικτιβκάρ για την εισαγωγή στο Σώμα των Δασκάλων. Εκεί συνάντησε για πρώτη φορά τον προπονητή της - Germanom Haritonovym - και άρχισε να ασχοληθούν σοβαρά με το σκι. Μετά την αποφοίτησή του από το κολέγιο το 1970, Raisa πήρε την κοινωνία σπορ «Harvest» ως μέλος της εθνικής ομάδας.

Πρόωρη σταδιοδρομία

Το 1971 Raisa Πετρόβνα Smetanina περιλαμβάνονται προπονητής της Σοβιετικής Ένωσης στη λίστα των υποψηφίων να συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το πιο δύσκολο για τον αθλητή ήταν το 1972, όταν, προκειμένου να μάθει όλα τα κόλπα του σκι, που εργάζονται για φθορά. εκπαιδευτής της ήταν ο Βίκτορ Ιβανόφ, και φρόντισε μιας γυναίκας Galina Kulakov. Λόγω αυτού, Raisa έδειξε καλά αποτελέσματα, τερματίζοντας στην τρίτη θέση εθνικό πρωτάθλημα (5 και 10χλμ.).

πρώτο χρυσό

1974 έφερε το πρώτο αθλητή χρυσό μετάλλιο. Raisa Πετρόβνα Smetanina κέρδισε το ρελέ ομάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Φάλουν. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ίνσμπρουκ στη Σοβιετική εθνική ομάδα ήταν μια ενόχληση. Galina Kulakov δεν θα μπορούσε να οδηγήσει την ομάδα του για λόγους υγείας. Η θέση του λήφθηκε από Smetanin.

Πέντε χιλιόμετρα απόσταση νεαρός σκιέρ ήταν λαμπρή, αλλά έχασε το χρυσό Helene τεχνολογίας, δίνοντάς της μόνο ένα δευτερόλεπτο. Ρύζι που πραγματοποιήθηκε με την εργασία προπονητή για τα λάθη και να αναπτύξει μια στρατηγική για τον επόμενο αγώνα. Έχει αποδώσει καρπούς, και Smetanin κατάφερε να παρακάμψει όλα τα ανταγωνιστές του δεκαετούς αγώνα. Αποτέλεσμα Ολυμπιακοί Αγώνες - δύο χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο.

νέες νίκες

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1980 Smetanina Raisa Πετρόβνα εισήλθε στην ιστορία του σκι ως το πρώτο δρομέας, δύο φορές κατέκτησε το βάθρο σε κάθε διαγωνισμό. Στο αθλητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1982 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο σε απόσταση 20 χιλιομέτρων, που γίνεται ο μόνος Σοβιετική σκιέρ, που τέθηκε σε έξι καλύτερο.

Δέκατη τέταρτη Ολυμπιακούς Αγώνες και στέφθηκε με επιτυχία για Raisa. Έχει κερδίσει δύο ασημένια μετάλλια (10 και 20 χλμ.). Ένα Παγκόσμιο Κύπελλο το 1985 έφερε στο ταμείο του χρυσού (ρελέ).

1988 Ολυμπιακούς Αγώνες του έτους, επίσης, μπορεί να θεωρηθεί επιτυχής. Σε δέκα αγώνα Raisa κέρδισε το αργυρό, και είκοσι χιλιομέτρων κέρδισε το χάλκινο. Στη συνέχεια, κατάφερε να πάρει το βάθρο και άλλες σκιέρ μας - η διεισδυτική και Tikhonov.

την ανταλλαγή εμπειριών

Αναγνωρίζοντας ότι τα αθλητικά καριέρα τελειώσει ποτέ, Raisa Petrovna Smetanina φροντίδα των νεαρών αθλητών από την ομάδα. Πήρε μέχρι την αναπαραγωγή μιας νέας γενιάς των Ρώσων σκιέρ. Raisa το παράδειγμα έδειξαν τα κορίτσια με ό, τι επιμονή και σκληρή δουλειά αναγκαία για την επίτευξη των στόχων σας. Φημισμένος σκιέρ συνεχώς ζητώντας τους να γρήγορα όπως στην εκπαίδευση και σε διαγωνισμούς.

τελευταία νίκη

Το 1992 Smetanin Raisa Πετρόβνα, του οποίου η βιογραφία παρουσιάστηκε στην παρούσα εργασία πήγε να τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Albertville. Σαράντα χρόνια αθλητής εμφανίστηκε στον αριθμό πίστα του σκι δύο. Ένας αγώνας δέκα πήρε την τέταρτη θέση, και το ρελέ κέρδισε το χρυσό.

Αυτό ήταν το τελευταίο μετάλλιο στο Raisa Πετρόβνα καριέρα. Έχει γίνει μια συμβολική και ακριβό ανταμοιβή. Τώρα, ένας μεγάλος δρομέας θα μπορούσε να συνταξιοδοτηθεί και να περάσει τη σκυτάλη στους νέους και πολλά υποσχόμενη σκιέρ. Εκείνη την εποχή ήταν LOA, Vyalbe και Egorova, ο οποίος διέφυγε με Raisa Πετρόβνα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σε συνεντεύξεις, τα κορίτσια πάντα έλεγε ότι Smetanin έχει κάνει μια τεράστια συνεισφορά στο cross-country σκι, και πολλές νικήτρια ομάδα - είναι μόνο αξία της.

Για αθλητικές επιτυχίες Raisa Petrovna ηγεσία της Δημοκρατίας της Κώμης της έδωσε ένα ωραίο σπίτι.

Copyright © 2018 el.delachieve.com. Theme powered by WordPress.