Αθλητισμός και FitnessΠοδόσφαιρο

EURO 1960: Τα αποτελέσματα

Η ιδέα να κρατήσει ένα τουρνουά μεταξύ ομάδων της Ευρώπης εμφανίστηκε το 1927. Ενώ συνειδητοποιήσουμε αυτό δεν συνέβη. Μετά από 30 χρόνια UEFA επέστρεψα σε αυτή την ιδέα και δημιούργησε ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ή Κύπελλο Ανρί Delone. Η πρώτη κλήρωση πραγματοποιήθηκε το 1960. Η Γαλλία πήρε το τελευταίο μέρος.

κανονισμοί

Δεν είναι όλες οι ευρωπαϊκές ομάδες έχουν υποστηρίξει την ιδέα της διοργάνωσης Euro-1960. Για να συμμετάσχετε στο τουρνουά αρνήθηκε σε 13 από τις 30 χώρες. Μεταξύ αυτών είναι η Ιταλία, η Αγγλία, η Γερμανία, το Βέλγιο και τη Σουηδία. Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας πιστεύει ότι το Κύπελλο θα αποτρέψει τους παίκτες ανακάμψει μετά από την εποχή.

Οι άλλες 17 χώρες μέλη του Συνδέσμου, συμμετείχαν στην κλήρωση 1/8 και 1/4 τελικούς. Έχει περάσει στις αρχές του Ιουνίου 1958. 14 ομάδες, συμπεριλαμβανομένης και της Σοβιετικής Ένωσης, άρχισαν παραστάσεις στο 1/8. Η Ιρλανδία και η Τσεχοσλοβακία προέβη σε αγώνα κατάταξης.

Τα 1/8 και 1/4 τελικά πραγματοποίησε δύο αγώνες: εντός και εκτός έδρας. Ημιτελικά και UEFA EURO 1960 τελικό που πραγματοποιήθηκε στη Γαλλία Ανρί Delon ήταν ο πρόεδρος της Γαλλικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας.

αρχή

Κατά τη διάρκεια της κλήρωσης EURO 1960 δεν ρυθμίζεται αυστηρά ημερολόγιο - οι ομάδες διαχείρισης ανεξάρτητα συμφώνησαν σχετικά με τον τόπο και το χρόνο. Προκριματικοί αγώνες που, θεωρητικά, θα πρέπει να λάβει χώρα στην πρώτη θέση, που κατέχει μόνο 5 Απριλίου και 10η Μαΐου 1959. Ο πρώτος αγώνας στο σπίτι της Ιρλανδίας κέρδισε με σκορ 2: 0. Η επιστροφή αγώνα διεξήχθη στην Μπρατισλάβα, οι Τσέχοι ήταν σε θέση να σκοράρει τέσσερα αναπάντητα γκολ και μεταβιβάζονται.

Το παιχνίδι ντεμπούτο του UEFA EURO 1960 πραγματοποιήθηκε 28 Σεπτεμβρίου 1958. Η συνάντηση της ΕΣΣΔ, η Ουγγαρία ήταν η πρώτη ιστορία του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου. Ο αγώνας παίχτηκε στο γήπεδο «Luzhniki».

1/8 τελικοί

EURO 1960 Ποδόσφαιρο Ρωσική (ομάδα ΕΣΣΔ) ξεκίνησε με ένα σπίτι αγώνα ενάντια στους Ούγγρους. Για να την καταπολεμήσουμε 100.000 οπαδούς. Το πρώτο γκολ του αγώνα (και την ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος) ήταν σκόραρε στο 4ο λεπτό της Σοβιετικής παίκτη Anatoliem Ilinym. EURO 1960 ποδόσφαιρο ΕΣΣΔ έγινε ο πρώτος σε όλα. Vyacheslav Metreveli αυξηθεί σύντομα το λογαριασμό, και Βαλεντίν Ιβάνοφ έκανε από τη σύνθλιψη. Ούγγροι ήταν σε θέση να απαντήσει μόνο μία μπάλα στο 84ο λεπτό.

Η επιστροφή αγώνα έγινε ένα χρόνο αργότερα - 27 Σεπτέμβρη, 1959. Για άλλη μια φορά η τύχη τάχθηκε με την Σοβιετική ομάδα. Ελάχιστα νικώντας τους Ούγγρους, η Σοβιετική Ένωση πήγε στις 1/4 τελικό.

Στη δεύτερη σύγκρουση ζεύγους μεταξύ των Γάλλων και των Ελλήνων. Ο πρώτος αγώνας έγινε στη Γαλλία. Γεμάτο «Parc des Princes» είδε οκτώ γκολ, επτά εκ των οποίων σημείωσε τους οικοδεσπότες. Η επιστροφή αγώνα έληξε με το σκορ 1: 1.

Ο πρώτος αγώνας μεταξύ της Ρουμανίας και της Τουρκίας έλαβε χώρα στο Βουκουρέστι. Ισχυρότερη από τους Ρουμάνους, πετυχαίνοντας τρία αναπάντητα γκολ. 26 Απρ του 1959 στην Κωνσταντινούπολη φιλοξένησε το δεύτερο αγώνα. Η Τουρκία κέρδισε 2: 0, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Στα προημιτελικά πήγε στην ρουμανική ομάδα.

Ζευγάρι τη Νορβηγία, την Αυστρία πρώτο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Όσλο. Με μια ελάχιστη βαθμολογία κατάφερε να νικήσει τους Αυστριακούς. Η επιστροφή αγώνα πραγματοποιήθηκε στη Βιέννη και τελείωσε με το σκορ 5: 2 υπέρ της Αυστρίας.

Στο 1/8 τελικό του UEFA EURO 1960 και η FIFA συνάντησε τη Γιουγκοσλαβία και τη Βουλγαρία. Αγαπημένη του ζεύγους ήταν προφανής. Γιουγκοσλαβία κέρδισε τον πρώτο αγώνα της εθνικής ομάδας με σκορ 2: 0. Το δεύτερο έληξε με ισοπαλία (1: 1).

Ένα ενδιαφέρον ζευγάρι του UEFA EURO 1960 έγινε η Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας-Πορτογαλίας. Ο πρώτος αγώνας έγινε στο Βερολίνο, όπου παραδέχθηκε οι οικοδεσπότες (2: 2). Η συνάντηση επισκεπτών στην Πορτογαλία, οι Γερμανοί σκόραρε δύο φορές, αλλά η νίκη παρέμεινε πλοιάρχους (3: 2).

ζεύγη Έξοδος Ισπανία-Πολωνία ήταν προφανές. Μακριά Ισπανικά γουόν (4: 2). Αρχική κέρδισε 3: 0 και πήγε στα 1/4 τελικό.

Στο τελευταίο ζευγάρι της Δανίας έπαιξε εναντίον του νικητή του γύρου των προκριματικών - Τσεχοσλοβακία. Στην Κοπεγχάγη δεν ήταν δυνατό να εντοπίσει τον νικητή (2: 2). Στο σπίτι, οι Τσέχοι νικήσει τους Δανούς μεγάλα (5: 1).

1/4 τελικοί

Το πιο αναμενόμενο παιχνίδι έγινε η ΕΣΣΔ-Ισπανία. Πριν από το νικητή ήταν δύσκολο να προβλεφθεί. Αλλά οι οπαδοί δεν προορίζονταν για να δείτε τη συναρπαστική αναμέτρηση. Ο λόγος ήταν οι πολιτικές σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών, οι οποίες έχουν τεταμένες κατά τα έτη αυτά. Η Ισπανία αρνήθηκε να επισκεφθείτε τη Σοβιετική Ένωση, προσφέρθηκε να φιλοξενήσει τους αγώνες σε ουδέτερο έδαφος. UEFA είπε όχι, πρόστιμο την ομάδα και την ανάθεση αποκλεισμό. Έτσι, η Σοβιετική Ένωση πήγε στα ημιτελικά του UEFA EURO 1960.

Η Γαλλία πήρε ένα ζευγάρι στην Αυστρία. Ο Γάλλος κέρδισε και τα δύο παιχνίδια. Προέλευση έληξε με σκορ: 5: 2, το δεύτερο - 2: 4.

Πορτογαλία αντίθεση με τη Γιουγκοσλαβία. Ο πρώτος αγώνας των πορτογαλικών μόλις κέρδισε με σκορ 2: 1. συνάντηση ανταπόκριση που πραγματοποιήθηκε στο Βελιγράδι έληξε την ήττα της Πορτογαλίας (5: 1).

Στο τελευταίο ζευγάρι συναντήθηκε τη Ρουμανία και την Τσεχοσλοβακία. Όντας στο βαθμό του φαβορί, Τσέχοι κέρδισαν αυτοπεποίθηση δύο αγώνες - (0: 2) (3: 0).

ημιτελικός

Στο τέλος του Μαΐου 1960, πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τους ημιτελικούς. Οι αντίπαλοι της Σοβιετικής Ένωσης πήγε στην Τσεχοσλοβακία. Γαλλία έπαιξε με τη Γιουγκοσλαβία.

Αγώνας μεταξύ της Σοβιετικής εθνική ομάδα ήταν στη σκηνή «Ποδηλατοδρόμιο». Αβίαστα εγχώριους φορείς νικήσει οι Τσέχοι. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Ιβάνοφ κατά το δεύτερο εξάμηνο, διπλασίασε επίσης αποτέλεσμα, και Viktor Ponedelnik θέσει τέλος του αγώνα.

Στο δεύτερο αγώνα θεωρήθηκε ένα από τα αγαπημένα της Γαλλίας, παρά την απουσία αρκετών βασικών παικτών. Γιουγκοσλάβοι οδήγησε 1: 0, αλλά αμέσως έχασε. Οι Γάλλοι έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και από την 53η λεπτό οδήγησε 1: 4. Με 55 λεπτά έπαιξε, οι επισκέπτες σημείωσε ένα δεύτερο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Και τότε το απίστευτο συνέβη. Μεταξύ 75 και 79 λεπτών, οι Γιουγκοσλάβοι σημειώθηκαν τρεις φορές και έφτασε στον τελικό.

Αγώνας για την τρίτη θέση

Αναστατωμένοι χάνει τη Γαλλία, που πραγματοποιήθηκε πολύ διστακτικά τον τελικό αγώνα εναντίον των Τσέχων. Δυσαρεστημένους οπαδούς για οποιοδήποτε λάθος αποδοκιμάστηκε την ομάδα τους. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη της Τσεχοσλοβακίας με το σκορ 2: 0.

φινάλε

Αγώνας της ΕΣΣΔ, Γιουγκοσλαβία έλαβε χώρα σε υγρή τομέα στη βροχή. Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι ήταν ίση. Πρώτα εξετάσουμε καλύτερα Γιουγκοσλάβους. Σε 43 λεπτά Galic οδήγησε την ομάδα μπροστά. Απάντηση Σοβιετική παίκτες θα μπορούσαν να έχουν στο 49 ο λεπτό. Το δεύτερο μισό πραγματοποιήθηκε υπό την πίεση της Σοβιετικής Ένωσης. Αποκαλύψτε το νικητή, δεν ήταν δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Μόνο 113 λεπτά, Viktor Ponedelnik σκόραρε το δεύτερο γκολ. EURO 1960 ΕΣΣΔ ομάδα κέρδισε χάρη στο πείσμα των παικτών και το συνοδευτικό τύχη.

Copyright © 2018 el.delachieve.com. Theme powered by WordPress.