Αθλητισμός και FitnessΕξωτερική Σπορ

Furkad Marten: μια βιογραφία του Γάλλου Biathlete

Furkad Marten - ένα από τα καλύτερα γαλλικά biathletes. Ολυμπιονίκης το 2014. Martin - ο μικρότερος αδερφός όχι λιγότερο προικισμένους Biathlete Simona Furkada.

Πρόωρη σταδιοδρομία

Αρχικά, οι γονείς μου έστειλε δύο αδέλφια στο τμήμα χόκεϊ, αλλά, όπως ήταν μακριά από το σπίτι, δεν είναι πάντα σε θέση να λάβουν τα παιδιά τους εκεί. Ως εκ τούτου, ο Simon και ο Martin μεταφέρθηκε στο τμήμα της χώρας σκι. Την πάροδο του χρόνου, οι αδελφοί κουραστεί από απλά τρέχει γύρω και «έριξε πίσω από το όπλο.»

Marten Furkad (βλέπε φωτογραφία. Παρακάτω) είναι πολύ καλά έρχονται στο άθλημα. Η αρχή της δραστηριότητάς της έχει συνέπεσε με το τέλος της καριέρας του Rafael Poiret - θρυλικό Biathlete ο οποίος αποφάσισε να αφήσει τα πέδιλα του σκι και να πάρει μια δουλειά προπόνηση. Σε πολλές συνεντεύξεις, Μάρτιν δήλωσε ότι Poiret είναι το είδωλό του.

Κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων ετών Fourcade τίποτα το ιδιαίτερο. Πάντα κατάφερε να πάρει στη ζώνη σημεία, αλλά νίκες και μετάλλια δεν ήταν. Δεν είναι λοιπόν περίεργο που λένε ότι διάθλου θεωρείται άθλημα «ενήλικο». Επιτεύγματα νορβηγική Bjoerndalen στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες επιβεβαιώνουν αυτό.

σεζόν 2009-2010

Furkad Marten έγινε γνωστή το 2010, όταν κέρδισε ασημένιο στη μάζα έναρξης στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μετά από αυτό, κέρδισε τρεις φορές σε διαγωνισμούς στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Μόλις στο Kontiolahti και δύο φορές στο Όσλο. Αυτό του επέτρεψε να πάρει στη γενική κατάταξη στην πέμπτη θέση. Ο αδελφός του ήταν ο έβδομος.

περίοδο 2010-2011

Για Fourcade ήταν μια επιτυχημένη σεζόν. Ξεκίνησε με τρεις επιτυχίες στο top 5 σε Όστερσουντ. Στη συνέχεια πήρε την 2η θέση στο Ruhpolding σε τρεις αγώνες. Μια μάζα νίκη ξεκίνημα στο Fort Kent και Antholz επέτρεψε να έρθει φαβορί για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Λόγω της υψηλής ταχύτητας και ακρίβειας Martin γαλλική εθνική ομάδα κέρδισε μικτή 3ο ρελέ. Πολύ ίδια Fourcade πήρε το αργυρό μετάλλιο στο σπριντ και ένα χρυσό στην επιδίωξη (παρά τις τρεις ποινές). Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της Biathlete σεζόν ήταν στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

περίοδο 2011-2012

Πριν από την εποχή, Furkad Marten έχει θέσει έναν σαφή στόχο - να πάρει την 1 η ή 2 η θέση στον πίνακα ρεκόρ του μαθητή. Το έργο αυτό άρχισε να εφαρμόσουν αμέσως, σε πρώτη φάση, κερδίζοντας τον αγώνα άσκηση και ιστιοδρομία χωριστά. Ακόμη και πριν από το τέλος της σεζόν ήταν σαφές ότι ο αθλητής παίρνει την 1η θέση στη συνολική του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Επιπλέον, Martin έλαβε ένα μικρό κρύσταλλο σφαίρα στο άσκηση και σπριντ.

περίοδο 2012-2013

Εγκαινιάστηκε στη σουηδική νίκη Γάλλος Όστερσουντ (ιστιοδρομία χωριστά). Στο σπριντ, τα πάντα δεν ήταν τόσο καλά - μόνο 10 ου τόπος. Στη συνέχεια, όμως Fourcade ήταν σε θέση να κερδίσει την άσκηση. Τα επόμενα βήματα δεν ήταν πολύ επιτυχημένη: ο Γάλλος δεν καταλαμβάνουν την πρώτη θέση. Ο λόγος για το ότι έχει λάβει σε τραυματισμό στον ώμο Oberhof.

Η έλλειψη Svendsen στο προ-Ολυμπιακό εβδομάδα στο Σότσι επιτρέπεται Martin να κερδίσει τους δύο αγώνες των δύο πραγματοποιήθηκε. Στο ατομικό ανταγωνισμό σε 20 χιλιόμετρα Fourcade χάσει μόνο μία φορά εξαλειφθεί το 60-δεύτερη θέση από τον αρχηγό - Binbahera. Ως αποτέλεσμα, το πλεονέκτημα του Martin στον τερματισμό ήταν 7 δευτερόλεπτα. Στο διαγωνισμό σπριντ σε 10 χιλιόμετρα, ο Γάλλος δεν έχει κάνει μια ενιαία ολίσθησης και με αυτοπεποίθηση κατέκτησε την πρώτη θέση, νικώντας ασημένιο μετάλλιο Evgeny Ustyugov 40 δευτερόλεπτα.

Η τελευταία φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που πραγματοποιήθηκε στο Χάντι-Μανσίσκ, ο Γάλλος έγινε θριαμβευτική. Fourcade κέρδισε τον αγώνα σπριντ, δεν επιτρέπει μια ενιαία δεσποινίδα. Στην επιδίωξη δεν ήταν σε θέση να επιτύχει τέτοια επιτυχία. Martin έχασε σε κάθε στροφή, διαπράττουν 5 λάθη.

Παρά τις διάφορες αντιξοότητες, στο τέλος του 2013 Fourcade εξακολουθεί να έχει ξεπεράσει τον κύριο ανταγωνιστή της Σβέντσεν στις 421 μονάδες, ξεπερνώντας το ρεκόρ για τον αριθμό που καλέσατε για τα σημεία σεζόν. Επίσης Biathlete κέρδισε το κρύσταλλο κόσμο σε όλους τους τύπους των αγώνων.

2014 Ολυμπιακοί Αγώνες

8 Φεβρουαρίου, Marten Furkad, μια φωτογραφία από τα οποία συνδέεται με το άρθρο, έλαβε μέρος στον αγώνα σπριντ. Δυστυχώς, έχασε στο lezhke. Ως αποτέλεσμα, ο αθλητής έπρεπε να συμβιβαστεί με την 5η θέση.

10 Φεβρουαρίου συμμετείχε στην άσκηση, όπου είχε καμία ίσα. Biathlete χάσει μόνο μία φορά. Επιπλέον, η τεχνική του πατινάζ Martin Fourcade ήταν άψογη. Όπως ήταν αναμενόμενο, ήταν η πρώτη.

13 Φεβ Martin συμμετείχαν σε κάθε αγώνα στο συγκρότημα Laura. Και πάλι, ο αθλητής - ένα λάθος και το δεύτερο χρυσό. 2η θέση πήγε στην τότε γερμανική Erich Lesser, το ένα τρίτο - οι Ρώσοι Evgeny Garanichev.

Όλοι οι οπαδοί δίαθλο περίμενε μια άγρια πάλη μεταξύ Svendsen και Fourcade. Και έλαβε χώρα στις 18 Φεβρουαρίου έναρξη μάζας. Η μονομαχία ήταν πολύ συναρπαστικό. Για να καθοριστεί ο νικητής, οι δικαστές έπρεπε να δείτε ένα τέρμα φωτογραφία. Ήταν η 4η νίκη Swensen στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ρελέ 4 × 7,5 χλμ καταφέρνει Ολυμπιακό δίαθλο. Marten Furkad, αν και τρέχει στο τελευταίο στάδιο, αλλά δεν μπορούσε να βοηθήσει τη γαλλική ομάδα. Ως εκ τούτου, δεν είχε πάρει στο βάθρο.